Přeskočit na hlavní obsah

Je cukr v ČR GMO free? Pravděpodobně ne!

Jedovatý cukr
Česká republika není úplně GMO free. Je zde povoleno přibližně 57 genetických modifikací plodin, mezi které patří i modifikace cukrové řepy. V jedné facebookové přestřelce jsem se na toto téma odvážila rýpnout a díky tomu jsem zjistila, o čem se moc nemluví a co by nikoho nenapadlo hledat – souvislost mezi cukrem a GMO.

Čím více jsem pátrala, tím více jsem přesvědčená, že v obchodech najdeme pouze cukr s GMO a žádný jiný. A významnou roli v tom hrají i Dobrovice.

Jaké jsou souvislosti vedoucí k podezření na modifikovaný cukr?

Modifikaci cukrové řepy v rámci EU (nebo její dovoz) mají povolené pouze dvě společnosti: Monsanto, americký GMO gigant (zastoupený pobočkou v Belgii), a německá společnost KWS SAAT AG.

Podíváme-li se blíže na vlastníky cukrovaru Dobrovice, zjistíme, že v minulosti patřil německé knížecí rodině Thurn Taxis (viz. zápis ve Wikipedii). Tato rodina zanechala svůj otisk i v dnešním označení cukrů vyrobených v Dobrovicích – TTD. Jméno Taxis je mimo jiné spojeno i s Velkou Pardubickou, kde je podle nich pojmenován známý překážkový skok Taxisův příkop.

To byla však minulost. Dnes jsou vlastníky Dobrovického cukrovaru francouzští Union SDA a němečtí pěstitelé řepy prostřednictvím Südzuckeru.

Südzucker a GMO souvislost

Zde vzniká jasná spojitost s GMO. Südzucker totiž spadá pod koncern KWS SAAT AG, který má povolení k genetické modifikaci cukrové řepy. To potvrzuje i zápis ve veřejně dostupných zdrojích.

Modifikovaná cukrovka se pěstovala i v ČR!

Pokud někdo tvrdí, že u nás nebyla modifikovaná cukrová řepa pěstována, mýlí se.

V roce 2012 byla geneticky modifikovaná cukrovka pěstována například v lokalitách u Nechanic a Probluze. Podrobnosti a všechny souvislosti jsou precizně zdokumentovány v závěrečné zprávě Ministerstva životního prostředí, která však není příjemná ke čtení. Ukazuje například hojné používání glyfosátu v H7-1 (Roundup Ready).

Monsanto v Evropě

Podle NaturalNews byl geneticky modifikovaný cukr uveden na americký trh již v roce 2009. Stejně jako jiné plodiny byl modifikován společností Monsanto, aby byl odolný vůči herbicidům. Monsanto mělo v USA problémy s tamním ministerstvem zahraničí a soudem, protože jejich cukrová řepa byla vysazována na základě ilegálního schválení. Bylo jim nařízeno odstranit semena z půdy.

O tři roky později, tedy v roce 2012, se podobné pokusy objevily i v České republice. A kdo ví, jak to vlastně dnes je.





Nežádoucí účinky léčiv