Přeskočit na hlavní obsah

Colostrum - které je nejúčinnější? A jak ho vybrat?


Každý prodejce se u colostra pozastavuje hlavně nad tím, kdy proběhl jeho odběr. Ono ale toto zase tak důležité není. Hlavní roli totiž hraje zachování imunoglobulinů (IGG) po celou dobu výroby. Pokud se totiž během výroby "zlikvidují", je colostrum na stejné úrovni, jako syrovátka. 

Jak se tedy na trhu orientovat? Ti, kteří se nebojí imunodifuze, nazvali lidově colostrum jako "živé colostrum" nebo ho označují jako Colostrum "s IGG 40 ve finální tobolce". Veliký rozdíl je právě při technologickém zpracování. Aby colostrum bylo opravdu kvalitní, musí být po celou dobu výroby hladina imunoglobulinů zachována a musí být měřitelná i ve finálním produktu. A právě toto umí jen opravdu málo firem na světě. Bohužel ty největší a nejvíc propagované to nejsou. Zde hraje hlavní roli hlavně silný marketing, který o nějaké imunodifuzi nemá páru.

Co není podstatné?

Odběr v konkrétní hodině není podstatný, pokud se IGG nezachová i během výroby. Ani obsah více jak 200mg neznamená, že půjde o lepší colostrum. Podle toho, jak jsem zkoušela na svém okolí a mám zkušenosti u sebe, svého dítěte a několika stovek mých zákazníků, živé colostrum poznáte již do 30ti minut po polknutí.

Je tekuté účinnější?
Je úplně jedno, zda jde o tobolku nebo tekuté colostrum - tekuté je pouze jiná forma podávání (u dětí či seniorů) na účinku však mají hlavní podíl zmíněné imunoglobuliny ve finálním produktu. Výrobci by vám sami řekli, že tekuté je jen zbytečně nákladné, protože "špiní" stroje a každé čištění stojí 70.000 navíc, což se projeví i na ceně. A aby se lépe prodávalo, musí se k němu pochopitelně vymyslet i nějaká hezká marketingová pohádka o jeho nadschopnostech.

Jak účinkuje živé colostrum?

Osobně mám otestováno, že zabírá do 30ti minut na tyto potíže
  • horečka při úpalu dítěte - po pozření klesla během 20ti minut ze 38,5 na normální
  • bolesti v krku po silném nachlazení - po polknutí ustoupily do 20ti minut, druhý den následovala silná rýma, nemoc se však nerozjela
  • kašel u dítěte -  v kombinaci s medem rychle uklidňuje
  • bolest zubů po trhání - celodenní bolest nemusíte trpět, ani do sebe cpát umělé "tlumiče". Stačí si tobolku colostra zobnout a druhou rozdělat a postižené místo colostrem posypat / potřít.
  • rozjetá chřipka - v případě, že nešlo o preventivní podávání, zmírní následky, zkrátí dobu rekonvalescence minimálně o polovinu
  • kontakt s nemocným (virem) - pokud hned nasadíte colostrum, nemusíte se bát, že onemocníte
  • rozbité koleno - po nasypání rychlejší zahojení, použila jsem u dítěte místo zásypu

Tyto zkušenosti se mohou lišit u lidí, kteří mají oslabenou imunitu a měli by colostrum požívat preventivně a v případě problému zvýšit dávku. Já colostrum používám pouze jednorázově. U některých výrobků lze  pozorovat silně žlutou moč i v případě dostatečného pitného režimu. V takových případech výrobce pozdvihl účinky colostra o velmi potřebné vitaminy B a kyselinu listovou. Nejde o nic negativního,naopak, velmi prospěšného.
Colostrum (pochopitelně jen to "živé", protože s jinými tyto experimenty nelze dělat, je slabé) testuju na lidech sama, jde tedy o mé osobní zkušenosti. Zajímá mě, co vše opravdu dokáže, proto ho tahám s sebou pořád a jakmile narazím nějaký problém, hned ho otestuju. Jde o lidi z mého okolí, ale i o náhodné, u kterých vidím, že posmrkávají, mají zarudlé oči a "něco na ně leze".
Pokud chcete kvalitní colostrum, musí být "živé" a prokazatelné imunodifuzí, jinak vyhazujete peníze. Málokdo to ví, ale nejkvalitnější pochází z Čech, kde ho umí technologicky vyrobit tak, aby takto úžasně zabíralo.

 Nebezpečné potraviny a doplňky

Nežádoucí účinky léčiv