Triclosan (triklosan) je antibakteriální a antifungální látka, která se přidává do řady spotřebních výrobků s cílem omezit nebo zabránit růstu mikroorganismů. Můžeme ho nalézt například v některých typech oblečení, kuchyňského nádobí, nábytku, hraček, ale především v kosmetice, jako jsou antibakteriální mýdla, sprchové gely nebo zubní pasty.
Je triclosan bezpečný?
Oficiální stanoviska regulačních orgánů (jako je americká FDA nebo evropské výbory) v současnosti uvádějí, že triclosan v povolených koncentracích a schválených použitích není považován za bezprostředně nebezpečný pro člověka. Přesto tato látka vzbuzuje otázky a je předmětem dalšího vědeckého zkoumání.
Některé studie provedené na zvířatech naznačily, že triclosan může narušovat hormonální rovnováhu. Je však důležité zdůraznit, že výsledky studií na zvířatech nelze automaticky přenášet na člověka. Jiné laboratorní studie (na bakteriích) zase poukázaly na možnost, že nadměrné používání triclosanu může přispívat ke vzniku bakteriální rezistence vůči antibiotikům.
Navzdory těmto zjištěním zatím regulační orgány neshledaly dostatek důkazů pro úplný zákaz nebo zásadní omezení používání triclosanu ve všech oblastech, i když k určitým omezením již v některých kategoriích výrobků došlo (např. v EU v kosmetice).
Přínosy triclosanu: Kde má smysl?
U některých specifických výrobků byl přínos triclosanu prokázán. Například americká FDA již v roce 1997 uznala na základě předložených důkazů, že triclosan v zubní pastě Colgate Total je účinný v prevenci zánětu dásní (gingivitidy).
Na druhou stranu, u mnoha jiných výrobků nebyl jasný zdravotní přínos triclosanu prokázán. Například u antibakteriálních mýdel pro běžné domácí použití studie neprokázaly, že by byla účinnější v prevenci šíření infekcí než mytí obyčejným mýdlem a vodou.
Jak zjistím, zda výrobek obsahuje triclosan?
Jedinou spolehlivou metodou je pečlivě číst složení výrobku uvedené na etiketě (INCI u kosmetiky). Hledejte název "Triclosan". Nejčastěji se vyskytuje ve výrobcích označených jako "antibakteriální".
Podpora organismu při zátěži
Vzhledem k tomu, že jsme denně vystaveni mnoha různým látkám z okolního prostředí, je rozumné podporovat přirozené detoxikační mechanismy našeho těla. Pokud máte obavy z možné zátěže organismu různými chemickými látkami, můžete zvážit zařazení doplňků stravy, které podporují celkovou vitalitu a očistné procesy. Příkladem může být sladkovodní řasa Chlorella pyrenoidosa, která je známá svým obsahem chlorofylu, vitamínů a minerálů a je často spojována s podporou detoxikace. Pamatujte však, že doplňky stravy nenahrazují pestrou a vyváženou stravu ani zdravý životní styl.