Přeskočit na hlavní obsah

Léčba zánětu středního ucha u dětí: přirozený přístup místo antibiotik

Zánět středního ucha u dětí

Téměř na cokoliv, co způsobí nějakou nemoc, je dnes automaticky nasazena klasická léčba v podobě antibiotik. Skoro to vypadá, že bychom je měli užívat každý den hned po ránu.

Nedávno jsem řešila případ chlapce, který měl opakované záněty uší. Opakovaně mu na ně byla nasazována antibiotika, přestože se léčba nedařila a stav se zhoršoval. Nakonec lékař konstatoval, že už neví, co s tím. To mě přivedlo k napsání tohoto článku.

Takže, co s tím? V první řadě nic.

Proč jsou antibiotika problematická?

Antibiotika s sebou nesou závažná dlouhodobá rizika, především pro děti. U dětí se záněty středního ucha léčených antibiotiky každé 14. dítě vykazuje nežádoucí příznaky jako průjem, zvracení nebo vyrážku. Dopady užívání antibiotik na dlouhodobé zdraví jsou však ještě vážnější.

Antibiotika nejsou přesně cílenou léčbou – zabíjejí škodlivé i prospěšné bakterie po celém těle. To platí zejména pro širokospektrální antibiotika, která útočí na celou škálu bakteriálních druhů. Význam prospěšných bakterií, které žijí v lidském těle a tvoří náš zdravý mikrobiom, je zásadní. Stále více důkazů poukazuje na skutečnost, že rezidentní bakterie ovlivňují různé tělesné soustavy a jsou základním předpokladem dlouhodobého zdraví.

Již dnes víme, že střevní bakterie hrají klíčovou roli při:

  • imunitní regulaci
  • metabolismu
  • výživě těla
  • detoxikaci
  • zánětu
Anatomie ucha

Dlouhodobé následky antibiotické léčby

Mikrobiom jednotlivce se po užití antibiotik nemusí už nikdy plně zotavit. Trvající snížení prospěšných bakterií v těle může zvýšit náchylnost na patogeny a hrát roli v dramatickém nárůstu případů obezity, diabetu 1. typu, zánětlivého střevního onemocnění, alergií či astmatu.

Děti jsou v tomto ohledu obzvláště ohroženy. Například jediná léčba amoxicilinem či makrolidy, což jsou nejčastěji používaná antibiotika pro léčbu ušních infekcí u dětí, může ve 20 až 50 % případů zcela vymýtit bakterii H. pylori. Ztráta této ochranné bakterie je u dětí spojena s větší pravděpodobností vzniku astmatu, senné rýmy nebo kožní alergie.

Navíc nadužívání antibiotik pro léčbu zánětu středního ucha může také zbytečně přispět k rezistenci vůči antibiotikům v celé populaci.

Co říkají výzkumy?

Zánět středního ucha je jednou z nejčastějších potíží malých dětí. Většinou jde o komplikaci vleklé rýmy nebo jiného virového onemocnění dýchacích cest. Onemocnění je nepříjemné a bolestivé.

Studie však prokazují prospěšnost vyčkávací strategie. Většina případů této ušní infekce se bezpečně vyléčí sama a použití antibiotik přináší malý nebo žádný přínos:

  • 60 % dětí se dokáže s tímto onemocněním vypořádat již během 24 hodin bez použití antibiotik
  • 80 % všech případů zánětu středního ucha se postupně vyléčí samo

Celkově tedy analýza ukázala, že pozorné sledování pacienta bez nasazení léčby je ve většině případů nejbezpečnější volba.

Nové pokyny vydané Americkou akademií pediatrů (AAP) odmítají okamžité předepisování antibiotik na léčbu zánětu středního ucha a namísto toho doporučují ve většině případů přístup pozorného sledování. Bohužel tento obrat nastal teprve nedávno a mnoho lékařů se stále uchyluje k předepisování antibiotik, často i v důsledku tlaku ze strany rodičů na okamžité ošetření obtíží jejich dětí.


Jak předcházet zánětu středního ucha?

POWERFUL WORKER - biologicky aktivní kolostrum s IgG 40, kyselina listová, B1, B2, B6 od českého výrobce

Samozřejmě nejbezpečnější přístup je vyhnout se ušní infekci úplně. Svému dítěti můžete pomoci snížit pravděpodobnost výskytu a závažnost ušní infekce tím, že se zaměříte na následující oblasti:

  • Kojení - U kojenců vždy preferujte kojení před umělou výživou. Umělá kojenecká výživa podávaná v prvních šesti měsících života je spojena s větším výskytem ušních infekcí v raném dětství.
  • Výživa - Podávejte nutričně bohaté, nezpracované potraviny.
  • Identifikace alergenů - Odhalte potraviny, na které je dítě citlivé, a odstraňte je z jídelníčku. Mléčné produkty rozhodně nepodávejte dříve, než dosáhne Vaše dítě 12 měsíců. Teprve v tomto věku dokáže jeho mikrobiom efektivně zpracovat laktózu.
  • Vitamin D - Zajistěte dostatečnou hladinu vitaminu D. Zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na vitamin D a při pobytu venku nenasazujte dítěti tmavé brýle, které brání přirozenému vytváření vitaminu D v kůži.
  • Posilování imunity - Podporujte imunitní systém dítěte přirozenými prostředky, například doplňkem Powerful Worker.

Jak postupovat při zánětu středního ucha?

Pokud vaše dítě přesto zánět středního ucha dostane, vyčkejte, jak radí výzkum, zda se tělo o problém nepostará samo. Bedlivě sledujte průběh nemoci. Většina případů zánětu středního ucha se vyléčí sama během pár dnů bez výraznějších průvodních potíží.

Pokud dítě trápí bolest, lze mu v případě potřeby pomoci nakapáním Powerful Workeru do ucha:

  1. Obsah tobolky vysypete na lžíci
  2. Zakápnete kojeneckou vodou a vytvoříte žlutou vodičku
  3. Nasáknete do brčka
  4. Dítě položíte na bok a obsah brčka mu aplikujete do ucha
  5. Necháte minutu působit
  6. Přiložíte ubrousek a otočíte dítě na druhou stranu
  7. Necháte odkapat

Případný žlutý zbytek v uchu není problém - tělo si vstřebá, co potřebuje, a zbytek postupně vymizí. Doporučuje se aplikovat ráno a večer alespoň 3 dny po sobě, pak už problém zpravidla ustává.

Pokud jde o bakteriální zánět, je vhodné podávat vnitřně i Euniké Pink Grape.

Důležité upozornění k horečce

V případě horečky teplotu nesrážejte - jde o přirozený samoléčebný proces, kdy imunita řeší problém nejefektivnějším způsobem. Horečka je součástí imunitní odpovědi organismu a pomáhá v boji s infekcí. Především nezapomínejte podávat dostatek tekutin, aby dítě nebylo dehydrované a nedošlo k febrilním křečím.





Nežádoucí účinky léčiv