Mnoho lidí si ťuká na hlavu, proč do našeho zdraví pořád kecá nějaký Tedros ze Světové zdravotní organizace WHO a proč naši vládci – obzvlášť bývalí ministři zdravotnictví – jim lezli do zadku? Protože jsou na to smlouvy. Naštěstí nejsou rozhodnutí WHO právně závazná! Přináším oficiální reakce českého Ministerstva zdravotnictví, které to potvrzují, a celou dobu lidé věřili falešným hráčům.
Pomocí jakých právních instrumentů (tedy mezinárodních úmluv, dohod, regulací – řádů, rezolucí, směrnic aj.) je upraven závazkový vztah mezi World Health Organization, tj. Světovou zdravotnickou organizací (WHO), a Českou republikou?
Ústava WHO byla jakožto mnohostranná mezinárodní smlouva prezidentského typu podepsána ČR dne 22. 7. 1946 a vstoupila v platnost dne 7. 4. 1948 (189/1948 Sb.). Dále je ČR vázána Protokolem o vodě a zdraví (ratifikace 2001), jehož sjednání iniciovala také Regionální úřadovna WHO pro Evropu; Rámcovou úmluvou WHO o kontrole tabáku (ratifikace 2012) nebo Mezinárodními zdravotnickými předpisy (přijaty 2005, platnost od 2007).
WHO vydává řadu doporučení, řídící orgány WHO (Výkonná rada, Světové zdravotnické shromáždění, Regionální výbor) přijímají rezoluce nebo rozhodnutí. Tyto dokumenty jsou většinou ze své povahy právně nezávazné.
Je Ministerstvem zdravotnictví ČR vedena evidence právních a lékařských instrumentů a manuálů vydaných WHO ve věci COVID-19?
MZ pravidelně sleduje pokyny a strategické dokumenty, které WHO k problematice COVID-19 vydává, prostřednictvím databáze WHO (Technical guidance publications). Materiály jsou sdíleny s odbornými pracovními skupinami. MZ již nevytváří duplicitní interní seznamy nebo databáze.
Je Česká republika v současné době (k datu 9. července 2021) ve stavu „epidemie výskytu nemoci COVID-19“, ve stavu „pandemie výskytu nemoci COVID-19“ nebo v jiném režimu?
Nejedná se o předpis, ale o definici či charakteristiku epidemiologické situace: epidemie je výskyt onemocnění výrazně převyšující běžné hodnoty v daném místě a čase; pandemie je hromadný výskyt infekčního onemocnění bez prostorového omezení. V současné době v ČR pozorujeme epidemický výskyt COVID-19.
Eviduje MZČR nějaký dokument WHO deklarující epidemický či pandemický stav COVID-19?
WHO stav pandemie nedefinuje. Mezinárodní zdravotnické předpisy (2005) definují „ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu“. Generální ředitel WHO dne 30. 1. 2020 vyhlásil epidemii koronaviru 2019-nCoV jako ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Tento stav stále trvá.
Dne 15. 7. 2020 podepsal Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, Dvouletý plán spolupráce mezi MZČR a Regionální úřadovnou WHO pro Evropu na léta 2020–2021. Pod jakým číslem byl publikován ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv?
Od roku 2020 bylo Ministerstvem zahraničních věcí přistoupeno k uzavírání Dvouletého plánu spolupráce, který není mezinárodní smlouvou, proto nedochází k jeho publikaci ve Sbírce mezinárodních smluv.
Závěr: Vše od WHO bylo jen na základě nějakých blábolů, co si pár idiotů vymyslelo, ale nic nebylo právně podložené ani právně vymahatelné. Nyní už chápete, proč Válek nyní jen doporučuje, ale už nenařizuje. Nedopusťme, aby se uzavíraly právně vymahatelné smlouvy, jinak si z nás těchto pár idiotů bude dělat hadrové panenky!