Přeskočit na hlavní obsah

Diabetes: Co skutečně spouští cukrovku a jak ji efektivně řešit?

Diabetes mellitus (cukrovka) je běžně spojován s nedostatkem inzulinu. U diabetu 2\. typu ale vzniku nemoci předchází dlouhé období nadprodukce inzulinu. Překvapivě genetické studie naznačují, že i u diabetu 1\. typu může být na počátku vyšší produkce inzulinu než je obvyklé.

Zákeřný trojúhelník: Nadbytek inzulinu, inzulinová rezistence a obezita

Pokud se objeví hyperinzulinémie (nadměrná produkce inzulinu), inzulinová rezistence a obezita současně, je velmi obtížné určit, co je příčina a co následek. Jisté však je, že hlavním podnětem k produkci inzulinu je u většiny lidí konzumace sacharidů. Dnes bohužel převažuje strava bohatá na rafinované sacharidy již od dětství a to prakticky po celém světě.

Balancovaná strava a změny životního stylu: fungují opravdu?

Tradičním základem léčby diabetu typu 2 je stále vyvážená strava a změny životního stylu. Dosud však nebylo spolehlivě prokázáno, že tato doporučení dokážou zastavit nebo zvrátit průběh tohoto onemocnění. Doporučení typu „méně jezte a více se hýbejte“ jsou v praxi těžko dosažitelná a jejich účinnost není dostatečně prokázaná.

Nová naděje: Časově omezený příjem stravy a ketogenní dieta

Aktuální studie však ukazují, že časově omezené stravování (například přerušovaný půst) skutečně funguje. Omezení času, kdy přijímáte potravu, vede ke snížení sekrece inzulinu a výraznému zvýšení citlivosti buněk vůči němu.

Velmi slibné výsledky přináší také nízkosacharidová ketogenní dieta. V klinických testech vedla tato dieta v průměru ke snížení hmotnosti o 12 % a dokonce i k remisi diabetu 2. typu!

Diabetes 1. typu: Může nadprodukce inzulinu spustit autoimunitu?

Diabetes 1. typu je znám jako autoimunitní onemocnění. Aktuálně se však zkoumá zajímavá hypotéza, že původně zvýšená hladina inzulinu může být spouštěčem této nemoci u geneticky predisponovaných jedinců.

Hlavním klinickým problémem u diabetu 1. typu je nebezpečná fluktuace hladiny glukózy v krvi. I zde se ale ukazuje, že omezený příjem sacharidů může být velmi účinným řešením.

Nejste si jisti svou hladinou cukru v krvi? Otestujte se doma!

Pokud máte pochybnosti o své hladině cukru v krvi, nemusíte hned k lékaři. Díky domácím testům můžete hladinu glukózy zjistit jednoduše, rychle a pohodlně.





Nežádoucí účinky léčiv