
Známý se mi svěřil, jak kdysi u svých dětí řešil neustávající rýmu, opakované záněty spojivek, kašel a ekzémy. V ORL, očních a kožních ordinacích byli jako doma a antibiotika se polykala jako lentilky. Dle lékařů, když se nedařilo, se měly následně vytrhnout krční mandle. Nic víc lékaři nezjišťovali, neřešili a přitom příčina byla přímo v bytě.
Šokující odhalení v domácnosti
Po několika kolech antibiotik, ORL a očních pohotovostí rodinu napadlo nechat si doma změřit škodliviny. Výsledek všechny šokoval. V dětském pokoji byl naměřen násobně překročený limit pro formaldehyd, dráždivou karcinogenní látku, která je dnes běžnou součástí lepeného nábytku, podlah nebo třeba i některých oděvů. Jeho zdrojem byly laminátové podlahy.
Chemická hrozba v našich interiérech
Žijeme v době, kdy průmysl používá 80–100 tisíc synteticky vyrobených chemikálií, z nichž vliv na lidské zdraví někdo testoval pouze u 200–3000 (zdroje se liší). Nikdo nikdy ovšem neotestuje kumulativní, tzv. koktejlový efekt.
Je to obří téma, o kterém by se dalo diskutovat roky. Faktem je, že v dnešní době plastové, či chcete-li jedové, se většina interiérů – bytů, kanceláří či tříd ve školách plní toxickými látkami mnohem nenápadněji než tomu bylo dřív. V dobách vytápění kamínky na tuhá paliva to bylo přeci jenom přímočařejší. Je asi zbytečné říkat, že dýchat toxické látky zdraví příliš nesvědčí.
Jak z toho ven?
Kromě toho, že je třeba být venku a větrat (mnohem víc než je dnes běžné) stačí vybavit interiér několika správnými květinami. Ty totiž většinu škodlivin sežerou výměnou za kyslík.
Mezi nejlepší čističky vzduchu patří tyto tři rostliny

Tchynin jazyk (Sansevieria)
Tato nenáročná rostlina je jednou z nejlepších čističek vzduchu. Výborně pohlcuje formaldehyd, oxid uhličitý a další škodliviny. Navíc vydrží i v nepříznivých podmínkách a nepotřebuje častou zálivku.
Zelenec (Chlorophytum)
Tato klasická pokojová rostlina je výbornou volbou pro čištění vzduchu. Dokáže absorbovat oxid uhelnatý a formaldehyd. Je nenáročná na pěstování a dobře prospívá i v běžných domácích podmínkách.
Břečťan popínavý (Hedera helix)
Břečťan je obzvláště účinný při odstraňování formaldehydu ze vzduchu. Podle studií NASA patří mezi nejúčinnější rostliny pro čištění vzduchu v interiérech. Daří se mu i při nižších teplotách a méně intenzivním světle.
Závěrem
Pokud chcete zlepšit kvalitu vzduchu ve svém domově nebo pracovišti, rostliny jsou přirozeným, estetickým a cenově dostupným řešením. Stačí několik správně vybraných rostlin v každé místnosti a vaše zdraví i pohoda se mohou výrazně zlepšit.
Pamatujte – zatímco moderní technologie a materiály nám přinášejí pohodlí, příroda nám často poskytuje nejlepší řešení pro ochranu našeho zdraví.