Přeskočit na hlavní obsah

V Brně vám močové kameny rozdrtí bezbolestně

Fakultní nemocnice v Brně se může chlubit přístrojem, který rozdrtí močové kameny na písek. Patří mezi jeden z nejlepších na světě a má výhodu v tom, že není potřeba ledviny umrtvovat, protože jde o zákrok bezbolestný. 

Kameny močových cest jsou častou nemocí u lidí v produktivním věku. Problémy s močovými kameny trpí v české populaci zhruba každý desátý člověk.

V Brně umožňuje přístroj, který stál 16,8 milionů, léčení takzvanou litotrypsí. Je to nejméně invazivní možnost. Kámen je rázovou vlnou rozdrcen uvnitř těla bez vnějšího zásahu a vzniklá drobná drť a písek pak odcházejí spontánně. Metoda je relativně mladá, začala se rozvíjet díky spolupráci německých inženýrů a amerických urologů v 80. letech minulého století.  

Jak vznikají močové kameny?


Ke vzniku kamenů v močových cestách dochází tehdy, když látky, které by měly být za normálních okolností v moči rozpustné, rozpuštěny nejsou. Vzniklé mikrokrystaly spolu vytvoří močový kámen. Moč za normálních okolností obsahuje látky, které vzniku krystalů brání. Pokud je těchto látek v moči málo nebo pokud je vysoká koncentrace krystalotvorných látek (např. vápník, šťavelany-oxaláty), může dojít k tvorbě močových kamenů.

Jedinou prevencí, abyste se těmto problémům vyhuli, je vyvážená a pestrá strava a dostatek pitného režimu v podobě obyčejné neperlivé vody. K této prevenci můžete přidat i chlorellu výráběnou v ČR, která se vám bude snažit udržovat organismus ve správném režimu.
Nebezpečné potraviny a doplňky

Nežádoucí účinky léčiv