Už od přelomu 20. století patří užívání léků na snižování horečky mezi standardní postupy pro většinu alopatických lékařů. Léky ale ve vztahu ke snižování horečky jakéhokoliv druhu není správnou cestou. Potlačením horečky totiž dochází k rychlému množení virů.
Rychle se množící viry, kterým při potlačení horečky prakticky nic nebrání, velmi rychle přetíží imunitní systém. Tento jev je znám pod pojmem cytokinová bouře a může mít ničivé důsledky, protože váš imunitní systém se stane vaším nejhorším nepřítelem, začne útočit na zdravé nervové a plicní tkáně a může se dostavit i trvalé vnitřní poškození (např. Guillian-Barreův syndrom) nebo dojde i k úmrtí kvůli poškození plic.
Co je smyslem horečky
Marshall Smith, vědec a výzkumník z NASA vysvětluje: „V těle je vyvolávána horečka na 38° C, která má znemožnit replikaci virů. Děje se to tím, že se blokují tzv. telomery (tzn. části chromozomů, které mají zabránit náhodnému spojování vláken chromozomů)“. Horečka je odezvou imunitního systému, který kromě toho ještě mobilizuje T-buňky a tvorbu protilátek. T-buňky mají schopnost zabíjet bakteriální patogeny. A horečka bývá součástí tohoto očišťovacího procesu, kdy je potřeba odstraňovat odpadní toxické látky z těla.
Viry ale nejsou živé mikroorganismy, které vyhledávají svého nositele, aby jej zamořily, jak to dělají bakterie. Virus nemá jádrovou buňku, která se množí dělením. Lehké zvýšení teploty, které zastavuje replikaci virů, je vyvoláno činností mezimozku (thalamus) a štítné žlázy.
Jakmile virus pronikne do vaší buňky, opustí svůj starý obal a roztáhne se do dlouhého řetězce. Jeho DNA si přitáhne milióny částic aminokyselin, které jsou obsaženy ve vaší buněčné tekutině, aby následně vytvořila zrcadlovou kopii čtyř typů aminokyselin z virového řetězce. Tento nový řetězec se nazývá RNA (Retro-deoxy-ribo Nucleic Acid). Molekula RNA má tu vlastnost, že je schopna pokračovat v dalším zrcadlení sebe sama – výsledkem jsou nové přesné kopie originální DNA původního viru. A právě tato jedinečná metoda se nazývá replikace. Řetězec molekuly RNA pak pokračuje v produkci dalších a dalších kopií. To odčerpává vaší buňce všechny její aminokyseliny a v průběhu pouhých několika minut ji to zcela zničí. Původní virus a jeho četné kopie jsou znovu volné, aby napadaly další vaše tělesné buňky. Tisíce nových virů se zmocňují kousků z proteinových obalů vašich zničených a umírajících buněk a ukryjí se za touto falešnou stěnou. Virus se takto ukryje před vaším imunitním systémem, protože nyní vypadá, jako jedna z vašich vlastních buněk a nikoliv jako nebezpečný cizinec.
Takto je zřejmé, proč mohou být viry tak maskované a replikovatelné a proč jsou T-buňky imunitního systému tak málo účinné proti virům, přestože případy invaze bakterií zvládají dobře. Zastavit množení virů dokáže právě zvýšená tělesná teplota, která způsobuje, že teploměry v DNA virů ztrácí schopnost odebírat aminokyseliny tělesným buňkám a tak nemůže dojít k replikacím.
Jakýkoliv pokus o snižování horečky během virové nákazy může urychlit replikaci virů a způsobit virovou pneumonii nebo ještě něco horšího. Nechte tedy na horečce, aby zastavila proces replikace virů, k tomu bylo naše tělo stvořeno.
Jak si co nelépe projít horečkou najdete ve článku Horečka je nejlepší lék