Přeskočit na hlavní obsah

Co s tím kašlem a rýmou, doktorko?

Kašle a rýmy se není třeba bát. V jedné lékárně jsem slyšela od lékárnice hloupost v tom, že pokud je hlen zelený, musí se nasadit antibiotika. Paní magistra asi nechápe, že právě tímto hloupým sdělením lidstvo čelí velmi silné bakteriální rezistenci. Jak to tedy s tím kašlem a rýmou je doopravdy?

Kašel není nemoc, je to obranný mechanizmus, kterým se dýchací cesty snaží zbavit všeho, co tam nepatří, viz. Jak na kašel přirozenou cestou.

Rýma – to není jenom hlen v nose. Je to vlastně zánět celého nosohltanu. Zjednodušeně od nosních dírek až do míst, kde cítíte polknutí. A celá tato sliznice je prosáklá a tvoří hlen. Doporučuji si nastudovat článek Rýma, kašel, co s tím?

Hlen, který je přímo v nose, si nejkratší cestu ven najde. To jsou všem dobře známé ‚nudle‘. Ten, co se vytvoří dál, stéká nosohltanem a gravitace ho hezky táhne stále níž. A to také znáte. Říkáte tomu ‚zadní rýma‘. V momentě, kdy steče na konec nosohltanu, začnou se ozývat dolní části dýchacích cest. Ty o tento dáreček nestojí a snaží se ho dostat pryč.

A tady začíná kašel. Je to však jediná obrana před tím, aby dál nesedlo na průdušky. Kašel u rýmy je obvykle dráždivý, může to být dokonce ten ‚až se z toho chudák poblinkal‘. Zlobí hlavně večer po zalehnutí, ráno po probuzení a přes den, když máte plný čumáček. A tady je zakopaný pes. Plný nos. Základem prevence kašle z rýmy je smrkat. Smrkat. A smrkat.

A když nejde smrkat, udělat tzv. MAŠINU - klasické napařování párou z horké vody. Stačí nalít do mísy vroucí vodu, do ní můžete přidat sůl nebo bylinky, hodit velký ručník přes hlavu, aby pára neunikala a inhalovat. Můžete si také pořídit inhalátor, ale z praxe vím, že klasický postup je rychlejší a hlavně nemusíte se pak zdržovat čištěním přístroje a řešit jeho umístění. 






Nežádoucí účinky léčiv